Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2013

Εργασία μαθητών Α΄ Λυκ. 2011-12 πάνω στο διδακτικό σενάριο "Αθήνα -Κόρινθος: δύο πόλεις-δύο κόσμοι"

Εργασία μαθητών Α΄ Λυκ. 2011-12 πάνω στο διδακτικό σενάριο "Αθήνα -Κόρινθος: δύο πόλεις-δύο κόσμοι"

"Αθήνα – Κόρινθος: Δύο πόλεις , δύο κόσμοι." Διδακτική πρόταση για τα Αρχαία ελληνικά της Α' Λυκείου



  •   Τίτλος :  Αθήνα – Κόρινθος: Δύο πόλεις , δύο κόσμοι.



  •   Εμπλεκόμενα αντικείμενα:  Ιστορία  του αρχαίου κόσμου Α΄ Λυκείου

                                              Αρχαία Ελληνικά Α΄ Λυκείου (Αρχαίοι Έλληνες Ιστοριογράφοι)


  •   Θεματική Ενότητα:     - Αρχαϊκή περίοδος : η γέννηση της πόλης κράτους, η περίπτωση της Αθήνας και της Κορίνθου ( Ιστορία σελ. 84-94)


                                                  -  Η παράδοση της Αθήνας (Ξενοφώντα, Ελληνικά σελ…..)


  •   Ώρες που διατίθενται:  4 ώρες : 2 ώρες  για την ανεύρεση και το σχολιασμό των στοιχείων και 2 ώρες για την παρουσίασή του.



  •   Τεχνολογικά εργαλεία:  Ελεύθερο λογισμικό ΚΑΣΤΑΛΙΑ, http:// hermes.di.uoa.gr.
                                        Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, http://www.ime.gr/chronos/ αρχαϊκή περίοδος
                                       Ελεύθερο λογισμικό Πύλη της Ελληνικής Γλώσσας, http://www.greek-language.gr
                                       Ιστοσελίδα  http://www.sikyon.com/index.html


  •   Υποστηρικτικό υλικό: Σχολικά εγχειρίδια  Ιστορίας και Αρχαίων Ελληνικών της Α΄ Λυκείου, Φύλλα εργασίας.



  •   Στόχοι:        Γνωστικοί : - Να κατανοήσουν οι μαθητές τους ιστορικούς όρους: πόλη –κράτος (βασικά χαρακτηριστικά),  πολιτεύματα (βασιλεία, αριστοκρατία, ολιγαρχία, τυραννίδα, δημοκρατία).

-          Να συνειδητοποιήσουν την εξέλιξη της πόλης –κράτους μέσα από τα παραδείγματα της Αθήνας και της Κορίνθου, τη διαφορετική πολιτική εξέλιξη των δύο πόλεων κρατών στην ίδια χρονική περίοδο και  τις διαφορές που τις χώριζαν, ώστε να καταλάβουν καλύτερα το χρονικό της παράδοσης των Αθηνών στο τέλος του Πελοποννησιακού πολέμου.
-          Να εξοικειωθούν με το σχολιασμό ιστορικών πηγών.

        Τεχνογραμματισμού:   -Να  εξοικειωθούν με την αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο και με τη χρήση λογισμικού επεξεργασίας κειμένων.
 
         Ψυχοκινητικοί: - Να δουλέψουν οι μαθητές ομαδικά και να συνεργαστούν , με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού.
          Να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους στην υπόλοιπη τάξη.


  •   Οργάνωση της τάξης:  Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των τριών ατόμων ανά υπολογιστή και συμπληρώνουν τα φύλλα εργασίας που τους δίνονται. Οι μισές ομάδες μαθητών αναλαμβάνουν την έρευνα της εξέλιξης της πόλης-κράτους της Αθήνας και οι υπόλοιπες ομάδες της πόλης –κράτους της Κορίνθου.




  •   Περιγραφή σεναρίου:    



     Α) Οι ομάδες που έχουν αναλάβει την έρευνα της πόλης-κράτους της Κορίνθου επιλέγουν από το λογισμικό ΚΑΣΤΑΛΙΑ τη θεματική ενότητα  « Αρχαϊκή Κόρινθος- εμπορική πόλη-κράτος της Μεσογείου» μελετούν τις πηγές και εκπονούν τα φύλλα εργασίας που υπάρχουν στην ενότητα.
                      Στη συνέχεια περιηγούνται τις άλλες ιστοσελίδες και συγκεντρώνουν τα στοιχεία που είναι απαραίτητα στο φύλλο εργασίας που τους έχει δοθεί και εξάγουν ένα συμπέρασμα. Κατά τη διάρκεια της έρευνάς τους παρέχεται η βοήθεια του εκπαιδευτικού, όπου και αν χρειάζεται.
                      Τέλος, συνθέτουν ένα κείμενο με τα συμπεράσματά τους  σε λογισμικό επεξεργασίας κειμένου με βάση τους άξονες που τους έχουν ζητηθεί και παρουσιάζουν τα συμπεράσματά τους στην τάξη.


                   Β)  Οι ομάδες με θέμα την Αθήνα επιλέγουν από το ίδιο λογισμικό τη θεματική ενότητα  « Αρχαϊκή Αθήνα- η θεμελίωση των δημοκρατικών θεσμών» μελετούν τις πηγές και εκπονούν τα φύλλα εργασίας που υπάρχουν στην ενότητα.
               Στη συνέχεια περιηγούνται τις υπόλοιπες ιστοσελίδες και καταγράφουν τα ευρήματα τους στο φύλλο εργασίας που τους έχει δοθεί και εξάγουν ένα συμπέρασμα. Ο εκπαιδευτικός επιβλέπει την έρευνά τους και τους καθοδηγεί όπου και αν χρειάζεται.
          Τέλος , συνθέτουν ένα κείμενο σε λογισμικό επεξεργαστή κειμένου με βάση τους άξονες που τους έχουν ζητηθεί και παρουσιάζουν τα συμπεράσματά τους στην τάξη.





Παρθενώνας


Αρχαία Κόρινθος


















  •   Φύλλα εργασίας.


Φύλλο εργασίας 1:   Αθήνα
1)       Να συγκεντρώσετε τις πληροφορίες σας που αφορούν την πόλη-κράτος της Αθήνας στον παρακάτω πίνακα.
Γεωγραφική θέση
Οικονομική ανάπτυξη
Πολιτική εξέλιξη
Κοινωνικά χαρακτηριστικά
Πηγή








































2) Να  συντάξτε ένα κείμενο στο οποίο θα περιγράφετε την εξέλιξη (οικονομική-πολιτική ) της πόλης –κράτους της Αθήνας κατά την αρχαϊκή περίοδο. Μπορείτε να συγκεντρώστε φωτογραφικό υλικό που να υποστηρίζει την περιγραφή σας και να το παρουσιάσετε, μαζί με το κείμενό σας στους συμμαθητές σας με όποια μορφή εσείς επιθυμείτε.


3)    Απόσπασμα από τα Ελληνικά του Ξενοφώντα, Βιβλίο2. Κεφ.2, 18-21 (σελ.71 σχολ. βιβλίου)

Φανταστείτε ότι αποτελείτε  τα μέλη της αθηναϊκής αποστολής στην κρίσιμη συνεδρίαση που έγινε στην Σπάρτη. Παρουσιάστε στους Σπαρτιάτες και τους υπόλοιπους συμμάχους τους τούς λόγους  για τους οποίους βρίσκεστε εκεί , και αναπτύξτε τα επιχειρήματά σας γιατί η πόλη της Αθήνας δεν πρέπει να καταστραφεί ολοσχερώς. (Μπορείτε να στηριχτείτε και στο υλικό το οποίο αντλήσατε από την παραπάνω έρευνά σας.) 









Φύλλο εργασίας 2    Κόρινθος
1)       Να συγκεντρώσετε τις πληροφορίες σας που αφορούν την πόλη-κράτος της Κορίνθου στον παρακάτω πίνακα.
Γεωγραφική θέση
Οικονομική ανάπτυξη
Πολιτική εξέλιξη
Κοινωνικά χαρακτηριστικά
Πηγή








































2) Να  συντάξτε ένα κείμενο στο οποίο θα περιγράφετε την εξέλιξη (οικονομική-πολιτική ) της πόλης –κράτους της Κορίνθου κατά την αρχαϊκή περίοδο. Μπορείτε να συγκεντρώστε φωτογραφικό υλικό που να υποστηρίζει την περιγραφή σας και να το παρουσιάσετε, μαζί με το κείμενό σας στους συμμαθητές σας με όποια μορφή εσείς επιθυμείτε.

3) Απόσπασμα από τα Ελληνικά του Ξενοφώντα, Βιβλίο2. Κεφ.2, 18-21 (σελ.71 σχολ. βιβλίου)

Φανταστείτε ότι αποτελείτε  τα μέλη της κορινθιακής αποστολής στην κρίσιμη συνεδρίαση που έγινε στην Σπάρτη. Παρουσιάστε στους Σπαρτιάτες και τους υπόλοιπους συμμάχους τους τούς λόγους  για τους οποίους βρίσκεστε εκεί , και αναπτύξτε τα επιχειρήματά σας γιατί η πόλη της Αθήνας πρέπει να καταστραφεί ολοσχερώς. (Μπορείτε να στηριχτείτε και στο υλικό το οποίο αντλήσατε από την παραπάνω έρευνά σας.)

Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2013

Κριτήριο Έκθεσης Γ' Λυκείου με θέμα την εκπαίδευση- γλώσσα



Η επέλαση του λειτουργικού αναλφαβητισμού

   Μέχρι πριν από λίγα χρόνια, στις αναπτυγμένες χώρες, (οργανικά) αναλφάβητο θεωρούσαμε τον άνθρωπο που δε γνώριζε ανάγνωση και γραφή. Ήταν ο άνθρωπος που δεν πήγε ποτέ  στο σχολείο, και έτσι δυσκολευόταν να γράψει ακόμα και το όνομά του. Όταν μάλιστα έπρεπε να υπογράψει ένα επίσημο έγγραφο, χρησιμοποιούσε το δακτυλικό του αποτύπωμα ή περιοριζόταν στην καταγραφή ενός σταυρού.
     Καθώς όμως γενικεύεται η υποχρεωτική εκπαίδευση, εξαπλώνονται τα ΜΜΕ και διευρύνεται η χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών και του διαδικτύου, μεταβάλλεται το περιεχόμενο και η σημασία του αλφαβητισμού. «Αναλφάβητος», κατά την UNESCO, «είναι σήμερα ο άνθρωπος που δεν μπορεί να κατανοήσει  μια απλή παρουσίαση γεγονότων που αναφέρονται στην καθημερινή κοινωνική, πολιτική και οικονομική του ζωή.» Η απόσταση μεταξύ των δύο ορισμών είναι χαώδης. Αν και η πρώτη μορφή αναλφαβητισμού εξακολουθεί να μαστίζει εκατομμύρια ανθρώπους στον Τρίτο Κόσμο, ο ορισμός της UNESCO δεν αφήνει κανένα περιθώριο εφησυχασμού: ο αναλφαβητισμός, στη νέα του μορφή, εξαπλώνεται ραγδαία και στον «πολιτισμένο» κόσμο μας.
    Τώρα πια, αναλφάβητος δεν είναι μόνο όποιος δε γνωρίζει ανάγνωση και γραφή. Αναλφάβητος είναι κι ο άνθρωπος που δεν έχει τα πνευματικά εφόδια για να διευρύνει τους ορίζοντες της γνώσεις του, να αξιολογήσει τις πληροφορίες- να καταλάβει ποιες αξίζουν την προσοχή του και ποιες όχι- που ακατάσχετα διοχετεύουν τα ΜΜΕ στην όραση, την ακοή και τη σκέψη του. Είναι αυτός που δεν μπορεί να συσχετίσει τα γεγονότα που επηρεάζουν ή καθορίζουν τη ζωή του, ώστε να έχει ένα οδηγητικό νήμα που θα τον βγάλει αλώβητο από το λαβύρινθο της καθημερινής ειδησεογραφίας. Αναλφάβητος είναι ο άνθρωπος που έχει τόσο περιορισμένη σκέψη, ώστε για την καταγραφή του λεξιλογίου του αρκούν δύο σελίδες μαθητικού τετραδίου.
     Αυτή η νέα μορφή αναλφαβητισμού («λειτουργικό» τον ονομάζουν οι ειδικοί) ενδημεί σε όλα σχεδόν τα ηλικιακά και κοινωνικά στρώματα και δε σχετίζεται άμεσα με τις «γραμματικές γνώσεις» ή το εισόδημα. Είναι ο αναλφαβητισμός που διαφεύγει από τις στατιστικές, επειδή κρύβεται καλά πίσω από το παραπέτασμα των σπουδών και των επαγγελματικών τίτλων. Ποια εταιρεία δημοσκοπήσεων θα είχε τα μέσα, το χρόνο και την τόλμη να «ελέγξει» τον λεξιλογικό πλούτο, το βάθος της σκέψης και την κριτική ικανότητα των ερωτώμενων;
     Βρισκόμαστε λοιπόν αντιμέτωποι με ένα νέο «εχθρό»: τον αναλφαβητισμό που παράγει η τεχνολογικά και επιστημονικά εξελιγμένη κοινωνία μας. Όσο η πραγματικότητα γίνεται πολυπλοκότερη, όσο ο όγκος των πληροφοριών αυξάνεται, όσο τα γεγονότα εναλλάσσονται ταχύτατα και τα ΜΜΕ παρουσιάζουν μια αποσπασματική εικόνα τους, τόσος θα δυσκολεύεται ο άνθρωπος να τα ερμηνεύσει και να τα κατανοήσει. Η σκέψη του θα είναι αιχμάλωτη των εντυπώσεων και της λαμπερής επιφάνειας των εικόνων και των ρητορικών τεχνασμάτων της πολιτικής και της διαφήμισης. Η ψυχή του θα άγεται και θα φέρεται από τη μαγεία των χρωμάτων και των παθιασμένων λέξεων. Τα μάτια και η προσοχή του θα υποτάσσονται στη σαγηνευτική δύναμη του θεάματος. Με άλλα λόγια, ο λειτουργικός αναλφαβητισμός παραλύει τις πνευματικές και ψυχικές του αντιστάσεις και υπονομεύει κάθε διάθεση και δυνατότητα για ενεργό πολιτική παρέμβαση στη δημόσια ζωή.
     Ο αναλφάβητος άνθρωπος παλαιότερων εποχών (ο οργανικά αναλφάβητος) είχε συναίσθηση της αδυναμίας του. Έλεγε: « Εγώ δεν ξέρω γράμματα». Ο σύγχρονος αναλφάβητος, όμως, δεν έχει επίγνωση της αδυναμίας του. Οχυρωμένος πίσω  από μια ειδικότητα ή έναν τίτλο σπουδών, έχει την ψευδαίσθηση ότι η αποκλειστική του ενασχόληση με ένα μόνο – σχεδόν ελάχιστο- τομέα γνώσης του δίνει τη δυνατότητα να θεωρείται «μορφωμένος».
                                                       (Άρθρο από τον τύπο σε διασκευή)


1.     Να γράψετε την περίληψη του κειμένου σε 100-120 λέξεις.
2.     Το κείμενο αποβλέπει στην πληροφόρηση ή την πειθώ; ΝΑ τεκμηριώσετε την απάντησή σας εξετάζοντας το είδος του κειμένου, το περιεχόμενό του και τη γλώσσα του.
3.     Με ποιον ή με ποιους τρόπους αναπτύσσεται η δεύτερη παράγραφος;
4.     Με τι είδους συλλογιστική πορεία (συλλογισμό) αναπτύσσεται η 3η παράγραφος; Να αιτιολογήσετε την απάντησή σας.
5.     Να εντοπίσετε πέντε (5) λέξεις ή φράσεις που δείχνουν ότι ο συντάκτης κάνει ποιητική χρήση της γλώσσας.
6.     Να γράψετε από ένα συνώνυμο για τις παρακάτω λέξεις:
  Χαώδης=
  Εφησυχασμού=
  Αλώβητο=
  Σαγηνευτική=
  Υπονομεύει=

7.    Ο λειτουργικός αναλφαβητισμός παραλύει τις πνευματικές και ψυχικές αντιστάσεις του ανθρώπου και υπονομεύει κάθε διάθεση και δυνατότητα για ενεργό πολιτική παρέμβαση στη δημόσια ζωή.
      Να αναπτύξετε την άποψή σας σε μια παράγραφο 80-100 λέξεων.